Skvrny od rzi na oděvu

Domácí prostředky jsou levné, rychlé a šetrné k životnímu prostředí. Zejména na povrchovou korozi můžete použít domácí prostředky.

●     Citronová šťáva na oděvy: Stejně jako u jiných skvrn na textiliích je vyžadována rychlost. Jinak se skvrna zažere do tkaniny. Kyselina citronová je vhodným lékem proti korozi. Stačí vymáčknout citron a smíchat šťávu s trochou teplé vody. Pak směs naneste na skvrnu a počkejte několik minut. Následně oděv vyperte.
●     Pro jemné textilie můžete použít podmáslí. To neohrožuje materiály. Prostě dejte podmáslí na skvrnu a nechte ho nějakou dobu pracovat. Potom můžete oděv od rzi vyčistit.
citron na prkénku

Rez na kovových předmětech

Pro kovové předměty máte několik možností.
Směs octa a oleje na vaření

●     Promícháme ocet a stolní olej v poměru 1:1.
●     Směs naneste na postižené oblasti. V závislosti na stupni znečištění nechte působit až několik hodin.
●     Postižené plochy pak otřete měkkým hadříkem. Na velmi silné rezavé skvrny může také pomoci starý kartáček na zuby nebo drátěný kartáč.
velká matice

 
Směs prášku na pečení a natronu

●     Smíchejte obě látky (poměr 1:1) a přidejte trochu vody, dokud nedostanete hustou pastu.
●     Naneste pastu na mycí houbu, nechte ji působit nějakou dobu a ošetřujte s ní zamořené předměty.
●     Tato pasta je poměrně šetrná metoda čištění, a proto se doporučuje zejména pro citlivé materiály (např. Kamenné obklady). I s oblečením, můžete použít pastu a nechat jednat.

Cola
Cola skutečně působí jako odstraňovač rzi. Kyselina fosforečná obsažená ve v limonádě rozpouští povrchovou rez. Fosfát také tvoří se železnými ionty vrstvu fosforečnanu. To nevypadá tak pěkně, ale chrání kov před další rzí. Malé kovové části, jako jsou šrouby, jsou zcela zbaveny koroze noční lázní. Cola jako odstraňovač má své limity. Pokud se však rez dostala hluboko do materiálu, pak je tu už jen zdlouhavé kartáčování a broušení.
Postup využití coly

●     Jednoduše navlhčete houbu nebo měkký hadřík a otřete koroze.
●     Tento způsob však není zcela bez rizika, protože žíravý účinek coly může také způsobit poškození nerezového materiálu. Radíme proto raději použít jiné prostředky.